Robert Fico: Ukrajna NATO-csatlakozása egy harmadik világháborúhoz vezethet
„Nem jó ötlet Ukrajnát felvenni a NATO-ba, mert az veszélyes volna az egész világ számára” – húzta alá Fico.
A legrosszabb forgatókönyv esetén, több tízezer katona áll készenlétben, ha Moszkva megtámadná a NATO-t.
Nyitókép: Malte Ossowski/SVEN SIMON / SvenSimon / dpa Picture-Alliance via AFP
A NATO felkészült egy esetleges orosz támadásra – derült ki Carsten Breuer német vezérkari főnök és Christopher Cavoli amerikai tábornok közös interjújából, amelyet a Der Spiegel közölt. Mindkét vezető hangsúlyozta, hogy Oroszország fenyegetése valós, és az ukrajnai háború végkimenetelétől függetlenül Moszkva megerősödhet. „A GDP két százaléka csak a minimum, amit védelemre kell fordítani” – mondta Cavoli, felszólítva a NATO-tagállamokat, hogy növeljék védelmi kiadásaikat. Szerinte a NATO-nak „jelentősen növelnie kell fegyveres erőinek katonai képességeit”, hogy szembenézhessenek az egyre növekvő kihívásokkal.
Cavoli szerint „ma már több tízezer katona áll készenlétben”, akik néhány nap alatt bevethetők, ha a legrosszabb forgatókönyv bekövetkezne.
Breuer emellett figyelmeztetett, hogy „mindig tisztában kell lennünk Putyin szándékaival”, különösen, mivel Oroszország katonai kiadásai jóval meghaladják a NATO-országok védelmi költségvetését. „Oroszország hadigazdasága teljes gőzzel működik” – tette hozzá, utalva arra, hogy Moszkva hosszú távú konfliktusra készíti fel társadalmát. Az interjú során Cavoli kiemelte a légvédelem fontosságát is, amely az ukrajnai háború tanulságai alapján nélkülözhetetlenné vált.
Oroszország állandó fenyegetést jelent a szövetségre és Európa biztonságára
– fogalmazott, utalva Moszkva Kínával és Észak-Koreával való együttműködésére.
Cavoli szerint ezt a fenyegetést csak erős elrettentéssel lehet kezelni, ezért kulcsfontosságú, hogy a NATO tagországai gyorsan teljesítsék védelmi követelményeiket. Breuer hozzátette, hogy a béke több mint három évtizedig volt a normális állapot, de „most a fenyegetés az új normalitás”. Elmondta, hogy Oroszország olyan rakétákat állomásoztat a NATO közvetlen szomszédságában, amelyek képesek Németország és szövetségesei elleni támadásra. „Az amerikaiak segítségével megpróbáljuk elrettenteni ezt a fenyegetést” – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy ez nem provokáció, hanem „hiteles elrettentés”.
Cavoli szerint nincs más lehetőség, mint felkészülni egy lehetséges orosz támadásra. Bár Oroszország veszteségeket szenvedett Ukrajnában, „tanulnak, fejlődnek, és alkalmazzák a tanultakat”. Az amerikai tábornok szerint az ukrajnai háború végén az orosz hadsereg erősebb lesz, mint ma, és ezek az erők továbbra is a NATO határainál lesznek.
Az amerikai tábornok a NATO egységét is kiemelte, amely szerinte példaértékű a jelenlegi helyzetben. „A NATO sikerreceptje mindig is a minőségben rejlett” – mondta, hozzátéve, hogy bár Oroszország a számok erejében bízik, ő hisz a NATO katonai erőinek kiváló minőségében. Az ukrajnai háború kimenetelével kapcsolatban Cavoli nem kívánt jóslatokba bocsátkozni, de bizakodó Ukrajna győzelmét illetően, amely szerinte a Nyugat támogatásával érhető el.
Breuer a béketárgyalásokkal összefüggésben hangsúlyozta, hogy Ukrajnának kell meghatároznia a háború befejezésének feltételeit. „Nem lehet diktált béke” – fogalmazott a német vezérkari főnök, aki szerint Ukrajna célja egy olyan megállapodás, amely biztosítja a számára kedvező diplomáciai megoldást.
***
Ezt is ajánljuk a témában
„Nem jó ötlet Ukrajnát felvenni a NATO-ba, mert az veszélyes volna az egész világ számára” – húzta alá Fico.
Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.
A NATO-főtitkár szerint mivel a háború globális konfliktussá vált, az európai szövetségeseknek nagyobb szerepet kell vállalniuk.
„Ez elsősorban a jelenlegi amerikai kormányzat döntéseitől és választásától függ” – mondta az orosz elnök.
Az ukránok dróncsapást indítottak az egyik legnagyobb orosz olajfinomító ellen.